2019. jaanuar kuni 2019. september - OSA2

See on kahest postitusest koosnev postitus, esimest osa saad lugeda siit.

Sündmused kevadel ja suvel

Kolm suurt avalikku päeva on meil sel aastal. Need on need päevad, kui oleme avalikult avatud. Esimene neist oli 1. mail Maaturismi päev. Sel päeval olid meil talled veel suhteliselt väikesed, et inimesed said mõnuga neile pai teha, kui just mammid paisid endale ei norinud.
Teine ning suurim avalik päev oli juuli Avatud Talude Päev. Meil käis ca 500 inimest külas ning saime palju häid emotsioone. Tegevused hoovil olid seotud sellega, et lastel ja ka täiskasvanutel oli võimalik miskit teha. Sai teha kitsedele loomulikult pai.


Hea juhul said ka koertele pai teha.


See, kes soovis, sai puid lõhkuda ja kaloreid kulutada.


Lapsed said puidust asju kokku klopsida, loomulikult selline tegevus lastele väga sümpatiseeris.


Raivo viis põngerjad ka motoploki kastis heinamaa peale sõitma.


Loomulikult sai püüda oksaõngega oma elu suurima kala ka.


Laupäev 28. september on "Maal elamise päev" ja siis kindlasti me niipalju tegevusi ei organiseeri, aga oleme avatud kell 11-16 ning avatud on ka meie kõrval asuv Kaagjärve Mõis ning meie talu ja mõisa vahet liigub hobuvanker. Loodame, et ainult ilma on. Järgmisel pildil Mart ja Kirke Kase Kaagjärve mõisa uues roosiaias.Gruppide külastused


Sel suvel on käinud meil külas ka lastelaagrid. Neil külastustel saavad lapsed loomulikult kitsedele oksakest pakkuda, aga tõeline hitt on omleti valmistamine. Teen koos lastega kanamunadest omleti ja siis ka hanemunadest omleti ning lapsed saavad võrrelda munade maitseid. Omlett maitseb pea kõigile lastele.


Samuti on meil käinud külas erinevad grupid ja tulevad veel sel aastal. Näitkes oma hooajaeelsel väljasõidul põikas meie juurest läbi ka Seto Muuseumi rahvas.


Võtame kõiki lahkesti vastu, täpsemat infot loet siit lehelt, riietu vastavalt aastaajale ning oma külastussoovist anna palun võimalikult varakult teada kirjutades martkase@gmail.comMeil on uudiseid ka

Maailm vajab loomist ning elu peab olema üks suur õnnepall, mis veereb ja veereb ning kasvatab rõõmu. Meie perre sünnib kolmas laps 2020 aasta jaanuari lõpus.

 

Augusti meeleolud


Augustist ja septembri alguses on olnud nii, et koerad ja lapsed on söönud arooniaid ja me oleme söönud kõvasti tomateid.


Loomulikult vaatab metslase hingega Kirke konnasid.


Kirke on kõige paremas mõttes metslane, teda me juba kutsume töömesilaseks. Kui tema otsustab, siis ta läheb ja teeb. Augustis sai ka me Puntsel seitse aastat vanaks.Õunamahla tegu


Loomulikult on tütred abiks ka õunamhla teol. Õunu on meil sel aasta väga palju ning nii teeme vastavalt ajagraafikule ikka õunamahla ka. Me õunamahl on õige magus. Lastega koos seda teha on lust, loomulikult võtab kõik aega, aga see ongi elu osa.

Anna 3


Augusti lõpp oli Anna sünnipäev ning sünnipäeva kingituseks sai Anna väljasõidu Riia mänguväljakule. On see vast üks vahva suur mänguväljak, sellest mänguväljakust ja laste liikumisest kirjutan siin Facebooki postituses.September on käes ja aeg on lasteaeda minna


Ja saabuski september, on aeg suvine emotsiooni pista seljakotti ning jälle hakata lasteaias käima. Samuti algasid Tartus ka laulu- ja liikumistrennid.


Ja nagu ütles suvel Tallinnas Maarjamäel kohatud Lenin: "Joo mää piima, siis saab kõik korda! Tegele ka kaunite kunstidega noor neiu!"


Aga lugemine ongi au sees meie kodus, lapsed mängivad lugemist õhtuti ja Anna loeb koertele. Kui kord lugema õpib, siis saab ka päriselt lugeda, seniks on nõnda marudad ka need väljamõeldud lood ja laulud, mis justkui on raamatutes kirjas.

Kirjutame järgmise postituse jõulude ajal, siis on vast ka uudiseid. Kuidas see elu muudmoodi saabki kulgeda, kui aeg-ajalt poleks uudiseid ja uudishimu.

2019. jaanuar kuni 2019. september - OSA1

On vihmane pühapäev, on 15. september aastal 2019 ning nüüd on see hetk, kui saab viimasest üheksast kuust mõned hetked kirja panna. On olnud lõbus, karakteriterohke ja aktiivne 2019 aasta talv, kevad, suvi. Kurta pole millegi üle, pigem ikka rõõmustada ja proovida mõtestada, et kuidas saaks veel paremini. Võtame osad teemad ja aja järjekorras ette.

Perepuhkus HurghadasAga veebruaris käisime perepuhkusel. Pole selleks paremat formaati väikelastega, kui kõik hinnas viietärni hotell, kus on suured soojendusega lastebasseinid ning ohtralt tegevusi. See oli väga mõnus väljalülitus igapäevaelust, et siis oleks jälle väga mõnus oma igapäevaellu sisse tagasi tulla.


Jäime väga rahule ning hetkel teisi eesmärke ei oskakski puhkuseks soovida, kui et kõigil pereliikmetel on äge olla. Suure tõenäosusega lähme veel.

Ja ta on kohal, iiri setter Nata, hüüdnimega Naaskel


Meie peres on alati kaks koera. 2018 kevadel läks Miia ära ingliks ja Puntsel pidi aasta üksi hakkama saama. See oli suure südamega koera Punni jaoks väga keeruline aasta, need öised nutud, mis koer läbi une suudab nutta, need jäävad meelde eluks ajaks. Loomulikult selline suur elumuuts jällegi võttis Punslil paar päeva harjumist.


Aga selle aasta kevadel oli aeg ja võimalused küpsed, Nata tuli. Nata on pärit Tallinnast, kasvataja on Klaire Niilus ning Nata on sündinud 17. jaanuaril 2019. Nata iseloom ja tõuomadused on vägevad, täpsemini öeldes sobivad taluellu. Loomulikult sellest sai ta kohe hüüdnime Naaskel.


See on väga suur sündmus, kui perre tuleb koerakutsikas, see rõõm ja lust, mis lastes ja Puntslis vallandus, seda oli vägev vaadata. Nata (ime)tegudes tuleb postituses hiljem juttu.


Talv möödus muidu kenasti, kitsed olid karvapallid ja muudkui kasvasid. Isand Hummels hoidis kõigel silma peal ning kukk pistis ka aeg-ajalt laudast noka välja, kuigi talle talv üldse ei sümpatiseeri.
Perepildistamine talvel


Kirke sai aastaseks märtsi alguses ning sellest ajendatuna tegime talvel oma perest ka paar marudat pilti. Ikka hea aeg-ajalt nagu päris pildistamise teha ka, kui päris fotograaf teeb huvitavas lokatsioonis pilte. Fotode autor on Gerry Sulp ja koht on Vana Anatoonikum Tartus.Kitsede poegimine 2019


Poegimine oli sel kevadel väga edukas ja ladus. Sündis üle neljakümne talle, kõik toimis. Kui meil 2015 aastal kolm kitse poegis, siis olime ärevust täis ja ei teadnud, mis ära teha, sel kevadel poegis 21 kitse ja olime rahulikud ning suures pildis kõik laabus väga hästi.Ja see möll, mis muidugi siis nende rõõmupallidega kevadel toimus, seda on raske sõnades edasi anda.Ja olgu siin ka üks suurepärane hetk, mis Teele tabas kevadel. Naaskel Natal sügelevad hambad ning kitsetalleld sügelevad sarved ja nii siis tehakse koostööd. Win-win!Kuke ründamine ja teised paarutused


Kevadel ründas meie kanakarja rebane või kull. Täpselt ei tea, aga kord peale õhtust lüpsi leidsin kuke keset heinamaad krabamisjälgedega. Aga kukk sai ründaja käest minema ja jäi ellu.


Häbenes laudas oma kehva seisukorda, siis sai korda ja asus tagasi tööpostile. 
Suve teises pooles oli juba väga tegus ning muudkui askeldas ringi. Kui hein sai korralikult nii hoovi pealt kui heinamaalt niidetud, siis kadus ka rebane või kull. See kaua heinadel ja taimedel kasvada laskmine ongi mitmeotsaga asi, see annab küll elurikkust, aga igasugu metsaelanikel laseb ka elumajale ja laudale lähemale tulla, sest kerge on varjuda. Igatahes, oli see ründaja, kes oli, me vahva kukk tegutseb ja möllab edasi.Nii nagu möllavad vahvalt edasi ka me viis hane. Millise karjamaal paarutajad ja jutustajad. Nende munade suurus on ka pehmelt öeldes muljetavaldav.
Loomulikult paarutasid karjamaal ringi ka kitsed. Teinekord niigi, et aedikust välja, kasvõi peremehele appi oksi tooma.Ja nii sündiski karjakoer Nata või noh karjakoera funktsiooni aeg-ajalt täitev iiri setter. Kui kitsed tulevad karjusest välja, mida see aasta juhtub, siis Nata ajab nad tagasi.Eks järgmise aastal tuleb nööri asemel kasutada traati ning vool tuleb ka karjusesse tugevam sisse saada. Õpime ja täiustame.

Suve ehitusprojekt - uus välivets ja ekspeditsioonid Kakakolli juurde

Traditsioonilised parendustalgud möödust ka sel suvel üliedukalt. Veidi sai sõnnikut suurde tõstetud, aga põhiprojekt oli uue välivetsu ehitus. Kõigepealt sai koostatud projekt.


Hoovi peal valmis siis karkass.


Lapsed loomulikult lõid ka kaasa.


Karkassi tõstsime siis õige kohale paika ning seina ja katus ja lõppviimistlus.Loomulikult tuli avamiseks pildile ka Hummels.


Anna Kase igatahes on veendunud, et uues välivetsus elab Kakakoll ning nii ta viib sellesse kauni vaatega häärberisse inimesi ekspeditsioonile.Heinategu ja heinapallid


Hein sai sel aastal palli jaanipäeva paiku. Hea hein tuli, 77 ca 250 kilost palli. Järgmise suveni me sellega välja ei vea, eks ostame kevade poole veidi ka juurde.Ja olenemata, mis suvekuu on, heinapall on kodune batuudikeskus.Ampsud ja saadused

Loomulikult teeme me ikka võid ja toorjuustu ja katsetame ka uusi asju, millest räägime õige pea. Aga kitsevõi eks, see on see päris amps, mis teeb maitsvaks iga võileiva, näiteks suvisele suitsurääbise võileivale tasub võid lausa peale panna.


Samuti saab kitsevõist teha koos rabarberiga nõnda maitsvast karamelli, et sobib ideaalselt oma toorjuustu ja maasikate peale.
Loomulikult on iga kevade amps värske kohupiim oma rohelisega.
See on kahest osast koosneva postituse esimene osa, teist osa saad lugeda siit.

Aprill 2018 - kokkuvõte, tegutsemised

On olnud palju tegemist ja selletõttu on ka blogi jäänud kirjutamata. Meil väikelapsed kasvavad rõõmuga ja kitsetalled ka aina sirguvad suuremaks. Viimase pooleteistkuu tähtsündmused on olnud veega vetsupoti paika panek majja ning kitsedele suure heinamaa-aediku avamine. Kui vetsupotist nagu pole midagi pildistada, vetsupott nagu vetsupott ikka ning see on hea süsteem meie uue kanalisatsiooniga, siis kitsede aedikust kirjutan postituse teises pooles. Kõigepealt räägin ikka tohkeldamisest.

Kollane karjane


Anna on selline laps, kes tahab väga palju õues olla ning tegutseda oma loomade keskel. Eks ta jäljendab oma vanemaid.


Aga iga hommik, kui Mašakas (Anna hellitusnimi) õue läheb, siis munad on vaja kokku korjata. Karp kätte ja minekut. Kitsetalled ka vaatavad, et kes see kollane mehike niimoodi lauta sisse tuiskab, aga Mašakal pole kitsedeks sel hetkel aega.Munad tõstab ta hoolikalt karpi, mõnikord juhtub õnnetus ka, sest liiga kirglikult muna käes hoides võib see puruneda.


Kui munad on korjatud, siis aprillis Mašakas pani kitsedele silonaksu. Tassib seda kõikjale laiali ning loomulikult on silo vaja panna ka seina sisse.Samuti on vaja harjutada mõne tallega loomade keelt.


Ja kui jalg väsib, siis kukud lihtsalt pikali ja natuke aega lamad.


Üks päev aprillis iss võttis laudas lahti poegimisbokse, siis sai pea lauda ukse vahelt sisse pista ning näpuga näidata, et mida tegema peab.


Aga siis tuleb ju loomadele vett tassida. Suurte kastekannudega vinnata kitsedele juua ja kui suuri kastekanne veel tõsta ei jõua, siis oma väikese kastekannuga saab väga edukalt vett kukekesele ja kanadele panna.


Teinekord annavad vanemad ka mulle reha kätte, siis ma tegelikult eriti riisuda ei viitsi, parem on istuda käru peal ja Pupu (Anna kutsub nii Puntslit) mänguasju endale kahmata.


Pupu võtab siis mõne mänguasja tagasi, siis on muidugi skandaal suur.Üks lemmik asju on mõõdulint, see tuleb memmelt ja issilt ära võtta, juba olen kasutuskõlbmatuks suutnud muuta kaks mõõdulinti, aga mis see teeb, asjad peavad ikka ennekõike täpselt mõõdetud saama.Aga mõnus oli porisel ajal hüpata lombis. Ma olen täiesti tavaline laps, kõigile lastele meeldib pori.


Rattasõiduga on nii, et see on huvitav, aga veits jama veel mulle praegu. Puudub justkui suurem oskus, samas see ratas ise on huvitavam asi, kui sõitmine.Küll aga on mõtestatust olemas kalapüügis. Kuigi iss ei saanud ka sel proovipüügil ühtegi kala kätte, siis kindlasti hakkame me koos kalal käima. See on juba kokku lepitud.Ja kalastuse vahepeal tuleb loomulikult helluse hoog peale, et Kirket patsutada.Karjuseala avamine


Jah, Mašakas on vägev tegelene. Käisime perega koos ka Maamessil, ennekõike seetõttu, et lätlastega kooskõlastada meie elektrikarjus. Lätlastel meile sobivad juppe kaaasas polnud, aga Maamessil oli ikka tore. Annale avaldus kõige rohkem muljet loomulikult saagimine ja lamba krussis sarved.


Aga võtsime siis paar päeva hiljem ette retke Valmiera taha Cesise juurde ning saime elektrikarjuseks vajalikud jupid kätte. Postidena läksid käiku loomulikult kitsede poolt näritud pulgad. Teele õe pere abiga sai karjus paika ning generaator vooluvõrku, maandus paika ning uks valla.Eks alguses kitsed mõtlesid, et mis toimub, aga siis järgnesid ning siis kõlas loomulikult ka šampuse pauk. Avatud, sellest saab vabaduse wonderland.Eks meil läheb nüüd elu päris palju mugavamaks, sest põhikirjale pole vaja sööta ette vedada rohelisel ajal. Ja l
oomulikult on ilus vaadata, kuidas kitsed jooksevad koplis pundis koos, aga ega nad alguses metsa äärde oksi sööma ikkagi ei julgenud minna. See võttis ca nädal, siis hakkasid ka metsa veeres kambaga käima.Ja loomulikult "Eesti otsib karjakoera" mitmekordne võitja Pupu valvab neid, kui just parasjagu maja koridoris hambad laiali unenägude maailmas pole.


Ja teinekord on nii, et Kira või Klara jääb lastega lauda juurde ning kõik teised suured kitsed lähevad karjamaale, aga kasvataja on lastega kodus. Ei tea, miks see nii on, ega see kitsede mõtlemine on suhteline nüansirikas.Teadeanne, tulge külla, aga Avatud Talude Päev jääb seekord vahele

Arvame, et meile on Avatud Talude Päevast osavõtt paras üle aasta ehk järgmise aasta suvel teeme jälle programmi. Aga ka see aasta ootame erinevaid inimesi endale külla, tegime selle jaoks eraldi lehekülje, kus on kirjas, et milliseid külaskäike pakume ning keda külla ootame, vaata SIIT.


Kitsede müük 2018


Kitsepoisid on veel müügis, tegelikult on broneeritud rohkem kui kirjas, aga kuna ostjad ei taha ise valida, siis pole ma bronne kõiki veel peale pannud. Aga jah, tüdrukud on broneeritud selleks aastaks, poissi palun küsi, kui su kari vajab uut meest. Poisse on võimalik osta ka nn lemmikloomaks-heina/muruala hooldajaks, aga siis ainult 2 või 3 poissi korraga ning uus kodu peab olema Prias registreeritud, sest need on kõik ametlikud õpetatud mehed. Ühesõnaga, vaata lisa SIIT. Pildid on märtsis tehtud, talled nüüd palju suuremad, kasvavad kiiresti. Küsi lisa.

Teatrit ja autosid!


Aga jah, vanad autod on ilusad, samuti on ilusad kuivavad oma metsa lepahalud.

Ja väga oluline on kõige ilu sees teha teatrit. Näidata oma väikesele õele emotsiooni ja jutustada lugu.


Paneme edasi!


Sünnid ja sündmused

Lumi sulas ära paari väga sooja päevaga. Hetkel on veel ööd miinuses, aga see on ajutine. Meil on juhtunud palju, eelkõige on alanud uued elud. See on ilus.

Kevad annab märku


Kui kukk on maja ees päeval kohal, siis tähendab, et nädala pärast on +10. Eile öösel muidugi oli  -14, aga kukk üldiselt oma ennustustega ei eksi. Meil kukk nüüd ootab maja ees ja toetab oma koheva tagumiku uksematile. Ta tahab, et talle visataks naksu akna alla. Kui naks siis lendab, siis saab Anna aknast kukke vaadata ning ei-tea-kust lendab koheselt kohale ka kuke paar kanajüngrit.


Samuti on kanad kohal ka poisude aedikus, varsti võib hakata sealt siis ka mune otsima. Poisud kolisid siis väliaedikusse paari nädala eest ning Hummelsi pani meestele kohe treeningud peale.

TaaskasutusAga lauta nokitsesin ajutised sulud. Poegimissulgude ehitus on selline taaskasutuse meistriklass. Kasutusse lähevad nii kitsede poolt näritud lepatalad kui lauajäägid kui euroalused. Sellised boksid on vajalikud selleks eelkõige, et kitsedest kes soovib, saaks vaikselt omaette poegida ning saab ka esimesed ööpäevad vähemalt öösiti oma talledega omavahel olla. Hiljem need boksid uuesti kaovad ja kõik loksub suures kambas paika.


Aga enne poegimist oli esialgu nii, et kitsed nautisid õues esimesi tõelisi kevadilmasid ja uuendusi laudas vaatasid üle eelkõige kanad.
Meie väike laudake üldjuhul hakkab kogu pundile väikseks jääma ning varsti tuleb kaaluda kanadele uue häärberi kohta. Ikka kõik selleks, et kitsed kenasti lauta ära mahuks eks.

Kirke sünd


Aga enne kitsi sündis Kirke pühapäeval 11. märtsi päeval. Kirke on isa krimpsus kulmudega ja ema sooja naeratusega, kui ta suvatseb naeratada. Igatahes Mart ja Anna tõid Teele ja Kirke haiglast koju ning Anna tunneb loomulikult huvi oma väiksema õe vastu.Kirke esialgu sööb tissi, magab ja pussutab ning teeb neid kõike kolme tegevust pühendunult.


Kitsede poegimiste algus


Kolmapäeval 14. märtsil alustasid kitsed poegimist. Kõigepealt Anglo Nubiani ristand hüüdnimega "sõber".


Kaks väikest tallekest olid hommikuks väiksemas laudas ning samal päeval poegis oma nupsikud ära ka Klara. Kui alguses vaatasime, et kõik on tüdrukud, siis tegelikult on mõlemal üks poiss ja üks tüdruk.Viimastel päevadel on poisi ja tüdrukuga saanud eeskujulikult maha ka Sonja esimese poegimise tütar Inka ning üks kahest Sonja teise poegimise tütrest Birte.Sonja kolmikud tüdrukud


Aga memme Sonja poegis 16. märtsil Kalde talu esimesed kolmikud ja kõik kolm on tüdrukud. Arvestades, et Sonja on puhtatõuline thüringi kits, kellel on jõhker udar ning sealt udarast tuleb ka jõhkralt piima ning et meil on nüüd karjas 6!!! Sonja tütar, siis järeldus on, et Sonja on eliit. Me ei aja oma kitsede jõudluses (ehk siis piimakoguses/rasvasuses) näpuga järge, aga see on juba eelmistel aastatel näha olnud, et Sonja on meie karja au ja uhkus. Sel aastal ootavad ees temalt uued piimarekordid. Loodame siis, et neist seekordsetest Sonja ja Hummelsi kolmikutest kasvavad emale väärilised järglased. Lihtsalt rõõm.

Tallede märgistamineTalledele paneme kõrvamärgid siis, kui kõik kitsed on poeginud. Praegu märgistame nad paeltega ning need on siis sellised värvilised kärtsupaelad, millele kirjutame peale ema kõrvamärgi numbri. Nii oleme kindlad, et sugupuud üles märkides ei lähe vale tall vale ema alla kirja. Praegu on siis kogu gänd kevadiselt värviline.Õues tatsamised


Aga õues, kui on kevade lõhn, siis Puntsel ajab nina kummi ja tunnetab südamega, et kas kuskil on suurt saaki.


Anna leidis muidugi paku pealt asitõendid ning jänest oli vaja tal kindlasti kohe kaasas kanda õue peal mõnda aega.


Loomulikult on selliste kevadiste ilmadega, kui maapind on veel kõva, ülihea õues ringi askeldada. Jalad ei lähe veel poriseks nagu juba varsti mõnda aega lähevad. Kõik on rõõmsad ja kogu selle tegutsemise vahel saab ikka päris palju ju ka nalja.


Ja kõige tähtsam on magada magusat und.


Ja samuti kevadel koheselt igat rohuliblet uudistada.


Paneme edasi, praegu on 5 kitse poeginud, 8 veel minna, kohe varsti lähen veel tänagi õhtul lauta vaatama, et mis toimub. Võib olla uusi toredaid tegelasi jälle juures.


Hummels oma karjaga soovib kõigile tegusat kevadet!


Mamma Frau päästmine

See lugu pole veel lõppenud, aga seletame tausta ja praeguse olukorra lahti. Mamma Frau on saanud oma kopsu eriskummalise bakteri.

 

Asi sai alguse mai lõpus, siis kui õitsesid õunapuud.

On laupäeva 27. mai hommik, kui hommikusel lüpsil pole kõik nii nagu peab. Mamma Frau hingeldab väga intensiivselt. Ilmselgelt on midagi juhtunud. Mamma saab valuvaigistid ja rahustavad rohud peale, aga esialgu midagi ei muutu.
 
Küsimus jääb õhku, et mis haigus see on, mis paneb looma hingeldama nonstop 120 kuni 140 lööki minutis.
 
Mamma on suur tugev loom, tema alla ei anna.
 
Mammale tehakse vereproov ja sealt ei tule ka midagi välja.
 
Kuigi karjale on tehtud ussiproovid, siis tehakse uuesti Mammale igaks juhuks roojaproov ja sealt ei tule ka midagi välja. Ei mingeid parasiite.
 
Mamma turgutamine käib kõikide koduste ja meditsiiniliste vahenditega, aga suurt sellest kõigest kasu pole. Mamma on kümne päevaga ekstreemselt kõhnunud, see meeletu hingeldamine võtab looma läbi.
 
6. juunil ei jää muud üle, kui Mamma reisib Maaülikooli Kliinikusse põhjalikku röntgenisse, ultrahelisse ja jälgimisse. Kahtlustatakse, et Mammal on kopsukahjustus, aga aru saada, mis täpsemalt see on, selleks võetakse Mamma kopsudest torudega proove ning esialgu laborist tuleb paari päeva pärast vastus, et B-proov on kasvuta. See tähendab, et ükskõik, mis Mammal on, see pole nakkav teistele kitsedele. Laboris Mamma mükoplasma uuring jätkub veel praegu, et kas ja mis sealt välja kasvab ning kas on võimalik jõuda jälile, et kuidas selline võimalik kopsukahjustus järsku kitsele tekib.
 
Mamma veedab kliinikumis nädala, 6. juunist kuni 13. juunini. Selle aja jooksul hakkab Frau veidi paremini sööma jälle ning vast ka hingedlamise tempo saab veidi aeglasemaks. Mammal käisime loomulikult kliinikumis ka külas nagu ikka käiake külas haiglas ning viiakse head ja paremat.


Mamma on nüüd kodus, endiselt hingeldab, manustame talle ravimeid ning teeme kõik, et kaalus juurde võtaks. Selleks aastaks on Mamma lüpsiosakonnast välja kirjutatud ning eelkõige on tähtis, et ta taastuks järgnevate kuude jooksul nii hästi ja palju, kui on võimalik. See kõik võtab aega, ta vajab palju rahu ning parimat toitu.
 
Loomulikult olid teised kitsed väga õnnelikud, kui Mamma tagasi koju jõudis, kukkusid teda musutama ning Mamma tütar Mona ronib õhtuti üle Mamma privaatsulu piirde, et emaga koos öösel olla.
 
Igatahes, täname kõiki, kes on meid nõu ja teadmistega aidanud viimase paari nädala jooksul, et jälile saada, et mis Mamma Fraul võib olla. Hoiame teid kursis, et kuidas Mamma paraneb, aga tänaseks on selge, et mingit äkkparanemist ei tasu loota, kui Mamma kops taastub, siis võtab see palju aega.
 
Mammale läheb iga päev ette porgandinaksud ning loomulikult on koerad oma nosudega tükeldamise juures kohal. Kui keegi saab miskit auhinda, siis tahavad kõik teised ka.Metsikuid kiikeid
 
Muidu on nii, et ehitusplatsil on metsikud abimehed Puntsel ja kukk. Tänaseks on suveköögi ehitus suure vungiga edasi läinud, aga siis, kui käis pinnase silumine, siis oli nii, et Punn ja kukk olid alati kohal.


 Üks päris siuke metsik lind tiirutab meie hoovi kohal. Kõik kanad on alles ja tundub, et see lind noolib põldhiiri hoopis.


 

Kuna edward on endiselt paranduses, siis mäe otsast kitsedele heina ette viies olen ise edward.
 

Kanad on loomulikult ka igal pool kohe asjamehed.


Ja palju oli siin tõesti igasuguseid värve.
Käisime ka Antsla pargis end näitamas 10. Juunil. 23. juulil Avatud Talude päeval ootame kõiki külla meie juurde, loe rohkem Facebooki ürituse alt.


Elame kirega elu vastu ning palju on ka rõõmuhetki. Näiteks Punnil on käed-jalad tööd täis oma uute noorkanadega.


Ja meie noorkitsed on sirgunud rõõmsateks piigadeks, aga neist kirjutame pikemalt teine kord.Loodus tungib peale


Kolme päevaga on kõik siin lõunas nii roheliseks läinud, et loodus hakkab vaikselt meile peale tulema. Terve hoov on sööstvaid pääsukesi täis, kes muudkui teevad uusi pesasid lauta ja sauna. Õu lausa kajab tiigist kostva konnade krooksumise peale . Lisaks kõik muud looduse helid ning ka seda võib praegu peaaegu kuulda, et kuidas rohi kasvab ja pungadest saavad lehed.Mürakas läks uude karja


Suureks kasvanud poisu viisin reedel Põlvamaale metsade vahele elama ning ta on uues karjas omaks võetud ning arvata on, et teda ootab ilus elu. Väga kurb on, kui armsad poisud lahkuvad, aga väga suur on rõõm, kui nad saavad hea elu peale.

Tiiki uued kalad ja tiigis elu keeb


Pärast Müraka maha panemist Savernas sõitsin Otepääle ning võtsin peale Vaba Kala kalateadjatelt meie tiiki 30 valgeamuuri ning 20 kuldsäinast.


Valgeamuur peaks meie tiigi igasugustest liigsetest taimedest puhtaks sööma ning kuldsäinas on siuke huvitav kala, et nad ujuvad pinnal ning on väga atraktiivsed vaadata.


Kalad sain sellistes suurtes kompvekki tuutudes ehk hapnikku täis kilekottides, mis alguses pidid lihtsalt tiigi pinnal ujuma, et vee temperatuurid kotis ja tiigis ühtlustuksid ning siis tegin kotisuud lahti ning kalad vabalt ujusid vette.


Kas kuldsäina väljanägemise atraktiivsuse ka haigrud või metspardid mõnel ööl üles leiavad, eks näeme. Hetkel igatahes elu tiigis keeb. Valgeamuurid vitsutavad taimi, kuldsäinad koos kogreparvedega ujuvad pinnal, konnad välgutavad ka oma paunu ning võib kohata tiigis ka suurt morska ujumas.

Võilillepärg - sobib kõigile
Meeleolust niipalju, et on vahepeal nõnda kuum, et tulevad võilille pärjad välja, siis hüppavad pärjad Annale pähe ning Puntslile pähe ning lõpuks pistavad kitsed need nahka ehk vaata kui ilusti meie uus poisu Bastian oskab võilille hoida.
Põllutegemine


Kuna edward on endiselt paranduses, siis paneme jõudumööda maha seda, mida jõuame ja mis tundub oluline. Varajane kartul on maas, sibul ja suhkruhernes ka, porgandit tuleb juurde panna, ka kapsataimi on ilus pikk vagu. Ega see põllu tegemine on meil siuke hobi, jõuab palju jõuab, aga noh veits nagu ikka teeme, hea liivane ja päikeseline koht on maja taga.

See retro põhuriie


Kuna pole jõudnud ka kitsedele suurt väliaedikut teha ning meie palavas nad nagunii keelduvad sinna minemast, siis tuleb neile ette niita. See oleks kõik käkitegu, kui edward oleks olemas, saaks vopsti head kogused värsket ette neile. Aga praegu tuleb veel vedida nädalakese või veidi rohkem neile sööta põhuriidega. Sellises põhuriide aktsioonis on loomulikult mingit ilusat nostalgiat. Ja eks täidetud põhuriie näeb ka välja justkui kompvek või kapsarull.
Toorjuust ja raamat


Meie kitsed teevad oma tööd tõsiselt ja nii teeme pea ülepäeva toorjuustu. See on suurepärane juust, Anna vitsutab, ise vitsutame ning jagub teistelegi. Kui tahad juustu kohta infot, siis kirjuta julgesti, kui tahad raamatut soetada, siis samuti kirjuta mulle.

Suvi tuleb tegus, kiire ja rõõmus. Loodus on nõnda huvitav.

Kalderandum aprill/mai 2016 - suured masinad, rõõmsad talled, idudega seemnekartulid

Aprilli viimastel nädalatel keeras tuurid üles. Suured masinad möllasid meil hoovil ja metsas. Lisaks tärkas loodus nii, et istutamine/külvamine pidi sajaga peale hakkama.TeeehitusMeie ca 180 meetrit pikk sissesõidutee on sellise koha peal, et kallakust valgub teele vähegi märjema ilma korral vesi. Nii muutus kevadeti ja sügiseti suur osa savisest teest ebameeldivalt läbitavaks. Saime eelmise aasta hajaasutuse programmist toetust, panime ise veits rohkem juurde ning nüüd see tee ära tehti. Veekraav tee ääres, geotektsiil tee all ning päris paks kogus tõstet peaks muutma tee aastaringselt meeldivalt kasutatavaks ka raskematele autodele. Teehöövel on veel käimata, siis peaks vallid ka kaduma.


Igatahes mässamine oli paar päeva nii suur siin, et tuttavad, kes mööda sõitsid, helistasid ja küsisid, et kas pannakse asfalti ning mitu sõidurida mõlemas suunas tuleb. Nali naljaks, aga kui maal pole tee meeldiv, siis on kõik sombused päevad veits ebameeldivad.Loomulikult jälgis teeehitust pingsalt ka ehituste peaspetsialist Frau. Mis masinad, mis nad seal teevad, kuidas nad teevad. Kits, kes sobiks tõesti ehitusjärelvalvesse.
Metsa uuendamineSamal ajal, teisel pool meie valdusi, heinamaa ja suure metsa taga, kus me sügisel tüki metsa maha võtsime, mässas maapinna uuendamisega traktor ning peale seda läks istutamiseks. 2800 kasetaime ning 1500 kuuske oli vaja kiiremas korras kasvama panna. Enamuse neist panid usinad abilised, aga ma ka veits istutasin ja peab ütlema, et ega see metsa istutamine mingi väga lihtne töö pole. Ikka kükakile ja jälle püsti jne jne. Aga nagu juba korduvalt öeldud, siis on kuidagi asine ning samas ka romantiline teha tööd ja luua loodust, millest lõikavad kasu sinu järeltulijad.

Kartul vara maha


Värske kartul sai maha aprilli viimasel päeval. Seekord eelidandatud. Eks näis, kas jaanipäevaks on kartulas laual ja valmis jagamiseks. Ikka käsitöökartul, ikka peaks tulema hea maitsega ja saagikas. Aga midagi lubada ei saa, sest eks me oleme algajad eksperimentaalkartulikasvatajad, kel eelmine aasta õnnestus. Igatahes kartuli panemisel Miia muidugi vaatas kõik üle ning valis välja ka vaost mõned nõrgemad kartulid ja varast ära. Halb kartul ei sobi seemneks, Miia on spetsialist mullatöödes.
Klopp läks uude koju


Aprilli lõpus nautisid kitsetalled veel kuiva heina, nüüd päeval juba mugistavad värsket, öösel kuiva. Aga eelmine laupäev jõudis kätte see hetk, kui esimest korda elus reisis meie talust sikk välja. See on väga hull tunne, kui muretsed, et pead millestki väga lähedasest loobuma ja siis siis see tohutu psühhofüüsiline õnnetunne, kui saad aru, et sinu kasvatatud loom läheb hea elu peale heade inimeste juurde. Klopp elab nüüd Värskas ja hea vene hingega inimesed panid mulle kaasa ka kaks värsket latikat Lämmijärvest, neist sai väga hea supi. Latikat ei ole mõtet praadida, meil maal ei ole veel suitsuahju, aga latikast saab tänu rasvasusele väga mõnusa supi. Igatahes, Klopp on juht, elagu mu Klopp!


KevadõiedAga muidu on loomulikult nii, et tänu järsku soojaks läinud ilmale kõik tärkab.
Puntsli tibud


Siin ei ole rohkem juttu vaja, see koer lihtsalt istub nende juures. Ja kui tibud lähevad ööseks kappi magama, siis õhtul istub ta lihtsalt kapi juures ja kuulab oma tibusid.


Igatahes, elu maal on muutnud värve. Nüüd on kõik roheline. Jõuga tuleb loodus peale, tuleb inimestesse energia ka.

Ja kes tahab meie kitsejuustu proovipartiidele manu saada, siis ainuke võimalus on liituda listiga. Olge tegusad.

"Ringvaate" külaskäik, lasteaia külaskäik, metsataimed saabusid, Punni tibud jne


Kevad vindub. Aga ühel ilusa päeval halbade ilmade vahel käis meil külas televusser. Täna käis külas lasteaed ning kitsetibud ja päris kanatibud kasvavad. Põllumaa peab ootama, sest on märg ja külm. Ilm lubab homsest keerata, siis läheb kõvem tegutsemine lahti ja nii on paslik teha enne põhjalik blogipostitus.


Ringvaade ja kaks naerumõistmist meile endile

Oli siis möödunud reedel eetris lõik meist populaarses ETV saates "Ringvaade". Mai Palling tegi toimetaja/režissöörina head tööd nagu ka operaator, nii sai kokku päris positiivne ja lustakas lugu. Aga kaks siukest meie omaette naeru, mis vajavad selgitamist.

Esiteks see, et ma tahtsin intervjuus öelda, et ma ärkan kell viis hommikul ja muutun apaatseks kell üheksa õhtul, mitte kell üheksa hommikul. Ei ole nii, et viiest üles, kitsetall süles neli tundi hoovi peal ja siis mulle aitab ja magama ära kell üheksa hommikul. Viiest hommikul üheksani õhtul on päevaplaan.

Ja Teelega ei ole nii, et ärkab siis peale üheksat hommikul ülesse, kui mina olen niiöelda juba jälle magama läinud, et abikaasa ärkab ülesse ja kukub romantiliselt muudkui kiikuma ja koertega mängima. Maaelu on ikka mitmetahulisem. Me tohkeldame ringi hommikust õhtuni ja oleme seda tehes õnnelikud.


Igatahes oleme saanud meeletult palju positiivset tagasisidet "Ringvaate" lõigu peale. Aitäh kõigile.

Lasteaed


Täna käis meil külas kitsi ja kanu uudistamas kohalik Kaagjärve lasteaed. Üldiselt ei ole ei massi- ega individuaalkülastused meie talu prioriteet, kuid täna oli tore. Hea oli lastele näidata loomi. Juhtus nii, et hüppavatest kitsetalledest ja porgandit mugistavatest kitsedes osutus laste seas populaarsemaks meie sarmikas kukk.
Metsataimed saabusid


Ükskpäev saabusid kase- ja kuuseistukid, mille metsa istutamine läheb lahti siis, kui aprilli lõpus või mai alguses saab metsatukas maapind ettevalmistatud. Teeme nalja, et see on meie kõhubeebi kaasavara. Nali naljakas, aga nende taimede puuks kasvamist me veel eluajal näeme, aga raie jääb teha järgmisele põlvkonnale. Pikaajalised eesmärgid, pikaajalised eesmärgid on need, mis elus on olulised. Kaseistikud on väiksemad ja kuuseistikud on tunduvalt suuremad. Hetkel ootavad nad keldris õiget aega.
Kanade spetsialist Puntsel


Kevade saabudes alustas tööd ka õunapuuaias Kanaelu esimene disain. 10 kanatibu nüüd elab öösel kapis ja päeval siblib võrkaias ringi. Nad on ikka päris väikesed ja nad kavatsevad järgmise 1,5 kuu jooksul päris korralikud visata, et hakata andma mõnusaid mune.


Tibuaedik aias on Puntsli lemmikkoht. Ta kuulab, valvab ja hääletult mängib kümne tibuga. Puntsel on põhjalik loomaarmastaja.


Kitsepoisid ja -tüdrukud


Kui juba jutt loomaarmastuse peale läks, siis kitselapsed kasvavad täiega. See on päris uskumatu, et kuidas viie nädala vanuselt juba kuiva heina kahe suupoolega mugistatakse.
Ehitusspetsialist Frau


Rääkides spetsialistidest, siis ühe maaemanda vaheaediku ehitamisel õues võttis osa maaemandast ehituskontroll Frau isiklikult. Kuna aedik sai tehtud kitsede poolt näritud kuusepostidest, siis kuusekoore järelkakkumine oli veel eriti usin tegevus.
Mullaspetsialist Miia


Muidugi ei tasu unustada, et kui käes on kevad ja kaevamine, siis on kõige suurem spetsialist Miia. Maja ette rajasime uue lillepeenra ning nagu Puntsel vaatab pikalt kanu, nii vaatab Miia pikalt mulda.Lihtsalt lebo

Ja täna sajab vihma. Kõvasti ladistab. Mitte midagi ei saa õues teha. Siis on kitsetallede lutitamise vahel aega ka lihtsalt pikutada. Kevad.


Juustukatsetused


Vaikselt, aga sihikindlalt teeme ka juustukatsetusi ning kitsepiima karulauguvõi on ikka ka päris hea. Igatahes, et saada rohkem infot meie saaduste ja testpakkide osas, siis oled julgesti palutud liituma listiga, mille kohta saad rohkem infot saaduste lehelt.Blogil aasta täis, kitsed õues, kukk mures valge kana pärast jms

Täna sai aasta täis, kui oleme aktiivselt oma metsikelu.ee blogi pidanud ja kommunikeerinud. Kevadtööd pressivad peale, kitsetalled kasvavad ning kitsejuustu katsetused jätkuvad. Kitsejuustust ja -võist kirjutame õige pea, aga siin siis kõik muu.

Kitsetalled õues
Kui kitsetalled õue tulevad, siis on see totaalne jõud. See on Borussia, see on energia, see on hüpe ja lust. Üks kolmest sikupoisist otsib endiselt endale uut kitsekarja, seega huvilistel palun kirjutada kaseteele@gmail.com.

Aga muidu on kõik kitsetited meil tublid. Kasvavad ja möllavad. Pole muud lisada, et tärkav eluhing on ilus vaatepilt. Siit näeb ka ühte videot.Kevad


Kevad tähendab seda, et tiigis hakkavad möllama konnad. Konnad on ju iiri setterite lõbustuspark. Neid on vaja uurida, neid on vaja puurida. Varahommikuti ujub meie tiigi peal ringi veel ka üks pardipere, see on loomulikult iirikate jaoks suur skandaal, suur skandaal.Kitsemammid on nüüd päeval tagaaiasEt kitselapsed saaksid olla lauda eesaias ning mammid taga, siis ehitasin vaheaia, mis tehtud kitsepoolt järatud kuusetüvedest ja ka söödaküna, mis mõeldud maaemandadatele. Kanad siis siiberdavad õues kahe aja vahel ja ükspäev jäi valge kana tagaeda ning kukk hakkas kohe muretsema, ega siis muud polnudki, kui aia otsa ja madam hüüetega ära kutsuda.


Põllutööd alanud


Esialgu läks maha varajne porgand ning varajane peet. Esialgu läksid need maha ikka kondijõul liivase savise maa sisse. Vaod tulid veits kõverad, aga mis tost. Igatahes veits nüüd vihma peale ja küll kasvavad.


Juustuköögis käivad ka katsetused muude tegemiste kõrval täie hooga ning loodevatasti saame varsti lugusid rääkida asjadest, mis meie arust on päris hea maitsega. Seniks lugege, kuidas meie toodangu uudiseid kuulda esimestena.

Ikka ilusat kevadet kõikjale Eestisse, Euroopasse ja üldse igale poole keerleva palli peale. Mart & Teele ja teised.
Sündmused ja meeleolud märts 2016 - lüpsipukk, Hummels uuesti poissmehekorterisse, männiokkagurmee jne

Ilmad vahelduvad. Ilus päikesepaiste asendub pilvetaguse sombuga. Nõrgad miinused vahetab välja nõrk pluss ja siis jälle vastupidi. Kahjuks päris suurt kevadet ikka ninna ei löö ning maapind pole veel ka üldse sellise olemisega, et saaks hakata teda kaevama. Maa on kõva ning paar nädalat ei tule veel suurt kevadet.

Märtsi alguse kuuseokkagurmee


Praegu tuleb energiat saada rohelisest. Nimelt on mõned toidud, mis lähevad peale nii kitsedele kui kanadele. Näiteks värsked kuuseokkad. Kitsedele samuti meeldib kuuse tüve küljest koort närida.


Otsitakse päikest ning seinaääred ja aiaääred on siblimiseks juba kuivad. See kevade ootus on ka loomade silmades mitte ainult Mardi ihus, mis tõesti pulbitseb võimalusest varsti maad kaevata.
Lüpsipukk lüpsiruumi


Koos heade külaliste abiga ehitasime puki lüpsiruumi. Nimelt on alla seitsme kitse masinaga lüpsmine ebaotstarbekas, sest masina torude pesu on keerulisem kui kitsed käsitsi ära lüpsta. Käisime ca kuu tagasi ka Andri-Peedo talus väikesel kiirel lüpsikoolitusel. Eks näis kuidas omas ruumis külje pealt kitsede lüpsmine välja tuleb, aga küll tuleb. Tegime pingi nii, et lüpsija saaks seista. Püsti on parem lüpsta kui istudes koogutada.


Aga loomulikult hoidis Frau lüpsipuki ehitamise äärmise põhjalikkusega silma peal. Samuti pidi Mart ise ka ette näitama, et kuidas selle lüpsipuki otsa minnakse.


Nooremad õekesed Kira ja Sonja loomulikult said vupsti ülesse, aga Frau on meil sellise kohmaka kondiga, et talle pidi ette näitama. Eks me katsu teha treeninguid ka enne tallede sündi piisavalt tihedalt, et see trepist käimine meeles püsiks.


Hummels poissmehekorterisse


Kuna Hummelsil on peal siuke kevadine energia, et kiusas tüdrukuid hommikust õhtuni ja otsis pahandusi, siis kolis poiss oma poissmehekorterisse tagasi. Eks ta on vahepeal kasvanud nii suureks, et süles teda enam ei vii. Nii saigi Hummels endale ka uhke kaelarihma. Et Hummels end selle ajani, kui kitsenaised rohkem väljas on (nimelt on Hummelsi aedik kitseaediku vastas), üksikuna ei tunneks, siis käime temaga hommikul ja õhtul mängimas. Ta on väga aktiivne poiss ning ta tahab mängida.
Pärnaõie vihad hakkavad lakas ka otsma saama


Jah, kitsed on maiad ikka nendele kuivatatud vihtadele. Nüüd on neist järgi vaid mõned. Kindlasti homme tuleb Hummelsile naistepäeva puhul ka kaks vihta poissmehe apartementi viia.


Ilusat naistepäeva teilegi. Soovivad kukk, Hummels ja Mart. Võtavad vastu soovid Teele, Miia, Puntsel, Frau, Sonja, Kira ja 12 kana.

Uus alamsektsioon kodulehel listiga liitumiseks

Ah jaa, tegime saaduste info kohta ühe alamlehe kodulehele. Loe lisa siit.